Jak działa system automatycznego napinania łańcucha w harwesterach?
Harwestery są urządzeniami, które znacznie usprawniają i przyspieszają proces pozyskiwania drewna, ponieważ montowane w nich głowice są w stanie nie tylko błyskawicznie okrzesywać i ciąć pnie, ale też dokonywać pomiarów, a nierzadko również znakować oraz paczkować drewno. Wśród różnych udogodnień, jakie mogą się znaleźć w nowoczesnych maszynach leśnych, na szczególne zainteresowanie zasługują systemy pozwalające na automatyczną obsługę łańcucha i jego zależne od potrzeb napinanie i luzowanie bez przerw w pracy i konieczności użycia narzędzi. Przekonajmy się, dlaczego taka opcja dostępna w głowicy harwestera ma znaczenie i zobaczmy, na jakiej zasadzie działa.
Dlaczego napięcie łańcucha w głowicy ma znaczenie?
Odpowiednie napięcie łańcuchowej piły na prowadnicy pozwala na zagwarantowanie bocznej stateczności ogniw tnących podczas pracy urządzenia. Skutkuje to nie tylko dobrą pracą zębów tnących i zachowaniem kąta płaszczyzny cięcia do długości pnia, ale także chroni przed przeciążeniami, stratą energii oraz nadmiernym zużyciem łańcucha. Jest też gwarancją, że łańcuch nie zsunie się z prowadnicy i nie uszkodzi żadnego z elementów urządzenia, ani nie stworzy zagrożenia dla operatora. Proces napinania łańcucha polega na przemieszczaniu ramienia prowadnicy w stronę przeciwną do koła napędowego, a luzowania na ruchu w odwrotną stronę.
Jak odbywa się napinanie łańcucha w głowicy harwestera?
W przypadku głowic harwesterów komponenty obsługujące mechanizm tnący funkcjonuje dzięki napędowi hydraulicznemu. Koło napędowe jest wprawiane w ruch za sprawą silnika hydraulicznego, a ruch ramienia jest realizowany przez siłownik hydrauliczny. Na tej samej zasadzie pracuje napinacz łańcucha, dbający samoczynnie o to, by podczas pracy nie pojawiały się niepotrzebne luzy.